Вимріяний сад Григорія Саська йде на продаж

Вимріяний сад Григорія Саська йде на продаж
...А поливати є що, адже посаджено 326 фруктових дерев: 153 яблуні вісімдесяти сортів, 60 горіхів, 17 персиків шести сортів, 9 абрикос, 9 груш, 6 слив, усі різних сортів, 17 вишень шести сортів, 7 дерев аличі чотирьох сортів, 21 черешня дванадцяти сортів та інші. Щороку рясно родять 10 сортів малини, а також смородина, полуниця, агрус тощо. Добре укорінились 178 кущів винограду (135 різнокольорових, смачних сортів). окрім фруктових дерев, посадив біля ставка 20 верб, 2 ялинки, 7 беріз і одну липу. Пишу про це так детально, щоб читач зрозумів - роботи в саду багато, але якщо її планувати на кожний день, то зі всім можна впоратись, часу вистачить і для праці, і для відпочинку... (з книжки Григорія Саська “Вимріяний сад”).
Минулого тижня побував у гостях в останнього “радянського” мера Черкас Григорія Саська (Григорій Тихонович очолював Черкаський виконком у 1990-1991 роках: потім близько 14 років працював головою Придніпровської райради). Понад 30 років Сасько працював, використовуючи мовні звороти тієї епохи - “на партійній і господарській роботі”.

Але, як на мене, найголовніше в своєму житті зробив, вийшовши на пенсію. Придбавши 70 соток землі на березі Вільшанки, в селі Мошни, екс-мер Черкас звів будинок (два поверхи, але - все надзвичайно просто і скромно), і розбив величезний рукотворний сад.

Сьогодні, коли блукаєш між рядками доглянутих фруктових дерев, важко осягнути, що все це виростила і доглядає - одна людина. Якій вже вісімдесят років, і зі здоров’ям у нього, як...Як у людини в 80-т років.

Роки беруть своє. Здоров’я підводить. Глухомань у цьому куточку Мошен така, що “Швидка допомога” доїжджає лише тоді, коли треба констатувати чиюсь смерть.

- Продаю сад і будинок, - сказав Сасько. - Рішення остаточне й оскарженню не підлягає. Знайди путящого покупця…

- Скільки просите?

- А скільки це може коштувати?

- Як на мене, ваш сад - не має ціни…

- Дають за це…

І Григорій Тихонович називає - скільки дають. Смішна сума.

- Але ти гадаєш, мені гроші треба? Навіщо вони мені? Що буде з садом, коли піду…

Про Саська не скажеш, що він видатний садовий або парковий дизайнер. Усе робив переважно інтуітивно. Але сад Григорія Тихоновича можна сміливо назвати досконалим. Ну, майже досконалим, бо доглядає він його - з величезною любов’ю. До своєї дружини, сина, онуків та правнуків. До своєї землі.

- Боюся, що буде, як у “Вишневому саді”, - кажу Григорію Тихоновичу. - Купить все якийсь Лопахін і влаштує тут... поле для гольфу.


- Що робити? - відповідає Сасько. - Буде тобі вісімдесят - зрозумієш мене. Голова - варить, руки- можуть, а ноги - вже не ходять…

Сасько виймає записи та з селянською скрупульозністю починає перераховувати - скільки можна виручити за продаж фруктів та ягід з його саду. Відштовхуючись від цін на ринку в селі Мошни. Об’єктивно - до мільйона гривень за сезон.

- Ти думаєш, я хоча б одну ягоду чи яблуко продав? Завжди роздавав усе...Завжди…

Їхав назад від Григорія Тихоновича з важким серцем. Навряд чи в Україні можна зустріти сьогодні щось подібне. Сади - є, і за площею значно більше будуть. Але щоб одна людина, у роках, не дуже здорова сама створила біля таку красу - такого немає ніде. Щоб на одному дереві одночасно росли яблука, груші, айва й бо зна що ще. І таких дерев не десятки - сотні…

Швидше за все, не буде більше цієї казки на березі Вільшанки в Мошнах. Ніхто не здатен віддаватися цьому з таким фанатизмом і такою любов’ю.

Радянські комуністи обіцяли створити рай не землі. Не склалося.

Екс-комуніст Сасько шматочок раю в Мошнах, біля тихої Вільшанки, зробив. І я його бачив.

Віктор Борисов, Провінція

  • 961