Вивертайте кишені: в Україні гряде поголовне декларування доходів і витрат громадян

Вивертайте кишені: в Україні гряде поголовне декларування доходів і витрат громадянІдея, звісно, не нова. Носяться з нею майже двадцять років, але жоден уряд не був зацікавлений світити доходи. Влада «слуг», поки не погрузла в корупції, може цю ідею таки швидко втілити.
Аби наповнити держбюджет і змусити тіньові гроші працювати на економіку країни, влада вже анонсувала декларування доходів і витрат усіма громадянами України. І обіцяє в обмін на декларування знизити податки і амністувати капітали.
Експерти через нововведення влади прогнозують хвилю протестів підприємців. Бо, не для кого не є таємницею, що багато підприємців з тих чи інших обставин занижують свої доходи і не звітують про витрати.
Законопроект передбачає два етапи запровадження загального декларування: з 2020 року декларування тіньових капіталів і витрат стане обов’язковим для бізнесу, а з 2022 року – для всіх.
Підприємців обіцяють звільнити від відповідальності за приховані капітали, проте зобов’яжуть сплатити 5% податків з суми, що перевищує задекларовані раніше доходи.
Передбачено декларування капіталу, виведеного за кордон в негрошових формах (акції, нерухомість), з нього треба буде сплатити 9% податку.
Приховати активи за кордом вже не вийде, бо разом із запровадженням декларування Україна приєднається до міжнародної системи BEPS, що передбачає обмін податковою інформацією між країнами.
Передбачається процедура "сімейної декларації", коли можна буде оплачувати податки в державну казну не індивідуально, а за всіх членів сім'ї.
При посімейному декларуванні доходів, сім’ї, в яких є пільговики, непрацездатні, діти, будуть платити менше податків, бо оподатковуваний дохід ділитиметься на всіх домочадців. Наприклад, при продажу квартири податок візьмуть не з усієї вирученої суми, а тільки з різниці між вартістю купівлі та продажу. Обіцяють також повертати податок з сум, витрачених на купівлю путівок на відпочинок в Україні.

Думки експертів
Обов’язкове подання декларації про майновий стан усіма громадянами України поставить їх під небезпеку з боку кримінальних елементів, а також загрожуватиме їм кримінальним переслідуванням.

Про це у ефірі ток-шоу "Ситуація" на телеканалі "Прямий" заявив політолог та експерт з безпеки Андрій Дацюк, коментуючи ініціативу члена команди новообраного президента Володимира Зеленського про обов’язкове декларування своїх доходів усіма громадянами України.

"Це дозволяє недоброчесним громадянам отримати інформацію про мої статки. І це стосується кожної людини, в якої немає, на відміну від очільників держави чи людей на високих посадах на державній службі можливості захиститися. І залишається сподіватись лише на замок і лише на оперативне реагування правоохоронних органів", - зазначив Дацюк.


“У законодавстві немає норми про незаконне збагачення для фізосіб, ніхто не зобов’язаний доводити легальність походження свого майна, – нагадав виконавчий директор “Економічного дискусійного клубу” Олег Пендзин у коментарі ukr.segodnya.ua. – Навіть якщо таку норму введуть, то, за Конституцією України, закон зворотної сили не має”.
Тобто на сьогодні всі капітали, за походженням яких не відкриті кримінальні справи, є легальними, тому може йтися тільки про гроші, зароблені після набуття чинності нового закону.

Економіст Олександр Охріменко у коментарі ukr.segodnya.ua, зазначив, якщо податкову амністію введуть з 2020-го, то передусім постраждають підприємці-спрощенці, адже їм доведеться щорічно подавати декларацію про всі доходи та витрати.

“Зараз вони в більшості показують в деклараціях копійчані доходи і не звітують про витрати. Тому можуть бути протести”, – зауважив експерт.

 • 297

Українських вчителів розпочали сертифікувати. Сертифіковані отримають надбавку 20% до заробітної плати

 • 01-03, 20:23

Черкасиводоканал попереджає про шахрайок, які видають себе за контрольорок

 • 01-03, 20:05

Держстат: Середня зарплата українців зросла за рік на 1,6 тисяч гривень

 • 01-03, 16:24

Індексація пенсій: з березня виплати зростуть у середньому на 308 грн. Попереднього року середній показник дорівнював 400 грн.

 • 25-02, 21:26

У Черкасах перейменують ще вісім вулиць

 • 25-02, 21:01

У Польщу – за умови пред’явлення на кордоні негативного результату тесту на COVID-19

 • 24-02, 18:57

У Польщу – за умови пред’явлення на кордоні негативного результату тесту на COVID-19

 • 24-02, 17:20

Ляшка звинувачують у підробці лотерейного білета

 • 24-02, 17:00

Банки розкриватимуть інформацію про боржників

 • 24-02, 16:29

Бондаренко вдруге став головою регіонального відділення Асоціації міст України

 • 24-02, 14:40